PODSTAWY TEORII METEOROLOGII

TEMAT:  Superkomórki.

powrót do SPISU TEMATÓW

Temat powiązany jest z: powstawanie chmur, ciepło utajone, burze

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ I ZOBACZYĆ

Teoria
meteorologii
Meteorologia
trochę poważniej
ATLAS CHMUR Kalkulator
meteorologa


SUPERKOMÓRKI

 

                 Superkomórka to ogromna chmura burzowa, której cykl życia jest dłuższy od cyklu życia zwyczajnej chmury burzowej cumulonimbus. Czasami superkomórka prowadzi do intensywnych tornad, opadów gradu i niezwykle silnych porywów wiatrów. Pewne cechy charakterystyczne dla superkomórek pozwalają je rozpoznać.



 

Unoszące się z prędkością nawet 270 km/h powietrze nadaje tym chmurom groźny, kalafiorowaty kształt, poza tym powietrze unosząc się zakręca, a to powoduje że część chmur wygląda coś na kształt korkociągu.


Na samym szczycie wirującego powietrza powstaje równie groźnie wyglądająca kopuła.

         Miliony kropelek wody i kryształków lodu to wszystko co widzimy - wszystko dzieje się wewnątrz chmury, jednak po jej wyglądzie możemy osądzić co dzieje się w środku. Wirujący słup powietrza nazwany mezocyklonem to serce superkomórki i właśnie obecność mezocyklonu wyróżnia ją wśród zwyczajnych chmur burzowych. Podobnie jak większość chmur burzowych, superkomórka potrzebuje ciepłego i wilgotnego powietrza przy powierzchni ziemi, o wiele chłodniejszego na większych wysokościach oraz mechanizmu, który uniesie to powietrze przy powierzchni ziemi do góry w rejon powietrza chłodnego. Często taki mechanizm to po prostu ogrzane wznoszące się powietrze - ciepłe powietrze unosi się gdyż jest bardziej lekkie od otoczenia, a zatem im większa jest różnica temperatur między powietrzem wnoszącym się, a powietrzem otaczającym go tym więcej niesie ono energii, która uwolniona w procesie kondensacji lub resublimacji (w postaci ciepła utajonego tych procesów) zwiększa intensywność superkomórki. Wracając do mezocyklonu, żeby burzę nazwać superkomórką to wysoko powyżej ziemi muszą wystąpić wiatry wiejące z różnych kierunków na różnych wysokościach, które w odpowiednim układzie wywołują specyficzny wirujący ruch powietrza - mezocyklon. Taki unikatowy układ wnoszącego się i opadającego powietrza zapobiega wpadaniu kropli deszczu (gradu) z powrotem w tunel z unoszącym się powietrzem. Zwykłe burze "gasną" często szybciej niż po pół godzinie, gdyż deszcz zaczyna wpadać w obszar unoszącego się powietrza, a to niejako odcina dopływ paliwa w postaci właśnie ciepłego i wilgotnego powietrza. Superkomórki zaś mogą trwać godzinami i przemieszczać się na setki kilometrów.



      Jeszcze słowo o tornadzie; siła wprawiająca powietrze w ruch wirujący przyczynia się do powstania tornada w miejscu gdzie powietrze stale się unosi, a tutaj jak wiemy brak opadów, zatem tornado zawsze formuje się w obszarze wolnym od opadów. Czasami superkomórki przynoszą niezwykle silne uderzenia wiatru o prędkości nawet powyżej 150 km/h, które porównywalne są do słabych tornad, a zwykło się je nazywać szkwałami.

 
             

Powrót do strony głównej 




 
Stronę opracowano dzięki życzliwości i za zgodą autora :