PODSTAWY TEORII METEOROLOGII

TEMAT:   Burze.

powrót do SPISU TEMATÓW

Temat powiązany jest z: superkomórki, równowaga atmosfery, powstawanie chmur, klasyfikacja chmur

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ I ZOBACZYĆ

Teoria
meteorologii
Meteorologia
trochę poważniej
ATLAS CHMUR Kalkulator
meteorologa


BURZE


                 Błyskawice zawsze poprzedzają burzę, ponieważ powodują one burzę. Piorun jest w stanie podgrzać powietrze, przez które przechodzi nawet do temperatury 30 tysięcy st. C. Taki nagłe i intensywne ogrzanie powietrza powoduje falę uderzeniową, która rozchodząc się w powietrzu przekształca się w falę dźwiękową - grzmot. Czasami grzmot słychać przez dłuższą chwilę, a w międzyczasie powstaje następna błyskawica, co prowadzi do błędnego wniosku, że grzmot poprzedza błyskawicę. Typowa chmura burzowa daje krótki (30-60 min.) ale ulewny deszcz. Jednakże, nie wszystkie burze dają opad, czasami zdarza się tak, że deszcz nie sięga ziemi. Takie chmury burzowe powstają bardzo wysoko, a między ich podstawą a powierzchnią ziemi zalega warstwa suchego powietrza. Krople deszczu wpadając w to suche powietrze wyparowują zanim dotrą do ziemi.

            Ciepłe i wilgotne powietrze jest odpowiednie do formowania się chmur burzowych, gdyż silne prądy pionowe wznoszą je w górę. Jeżeli atmosfera jest niestabilna powstają silne burze z huraganowym wiatrem zwanym szkwałem i opadami gradu, czasami mogą powstać nawet tornada.


anvil - kowadło; warm air - ciepłe powietrze; cool air - chłodne powietrze
1 - chmura z charakterystycznym kowadłem uformowana ze wznoszącego się powietrza;
2
- wznoszące się ciepłe i wilgotne powietrze jest pożywką dla chmury burzowej, zimne
opadające powietrze morze objawić się w postaci chłodzącego wietrzyka lub wichury;
3
- wyładowania elektryczne w postaci błyskawic i ostatecznie grzmotu

         Naukowcy stosując zaawansowane technologie, takie jak radar, odkryli że typowa burza składa się z kilku komórek, dla których można wyróżnić swoisty cykl życia od narodzin, przez wzrastanie po obumieranie. Wyniki badań pozwoliły zrozumieć dlaczego burze przynoszą powtarzające się kilkuminutowe wybuchy ulewnego deszczu. Rysunek poniżej przedstawia cykl życia typowej chmury burzowej złożonej z kilku komórek.

         Komórka 1 obumiera, gdyż padający deszcz sprowadza chłodne powietrze z większych wysokości przez co powietrze poniżej traci ciepło niezbędne do egzystencji chmury burzowej; wkrótce po tym deszcz ustaje. Prądy zstępujące wywołane opadającym powietrzem z komórki 1 docierając do ziemi rozchodzą się i wnoszą ciepłe, wilgotne powietrze napędzając komórkę 2, która znajduje się już w stanie dojrzałym trwającym ok. 10 min. Z komórki 2 zaczyna padać deszcz, może nawet grad, co znowu wywołuje prądy zstępujące, w wyniku których komórka 3 rozbudowuje się i za chwilę wystąpi opad.        

 

Powrót do strony głównej 



 
Stronę opracowano dzięki życzliwości i za zgodą autora :