PODSTAWY TEORII METEOROLOGII

TEMAT:   Cyklony.

powrót do SPISU TEMATÓW

Temat powiązany jest z: zimowe cyklony, fronty atmosferyczne, ciśnienie atmosferyczne

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ I ZOBACZYĆ

Teoria
meteorologii
Meteorologia
trochę poważniej
ATLAS CHMUR Kalkulator
meteorologa


CYKLONY



przykład cyklonu ekstratropikalnego:
1 - front chłodny tworzy się na czole masy powietrza chłodnego sprowadzanego z północy;
2 - front ciepły podąża na północ;
3 - na półkuli północnej wiatry wieją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
(L - z ang. low tj. centrum niżu)

         Cyklon to układ wiatrów wokół ośrodka niskiego ciśnienia. Często jednak terminu tego używa się do określenia samego niżu. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na układ wiatrów, mianowicie jest to wir powietrza wiejący w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara (na półkuli północnej) przenoszący ciepłe powietrze na północ, a chłodne na południe i właśnie starcie tych dwóch mas powietrza prowadzi do rozległego zachmurzenia i opadów. Miejsce ciszy w środku cyklonu nosi nazwę oka cyklonu.

         Ze względu na pochodzenie (obszar powstania) wyróżnia się dwa główne rodzaje cyklonów:

  • cyklon tropikalny (tornado, tajfun) powstaje w obszarach zwrotnikowych; jest to cyklon o niewielkiej średnicy, ale wielkiej sile wiatru połączonej z gwałtowną ulewą;
  • cyklon ekstratropikalny powstaje poza obszarami tropikalnymi i nawiedza zazwyczaj umiarkowane szerokości geograficzne.

  Istnieje ponadto jeszcze jeden rodzaj cyklonu, a mianowicie cyklon hybrydowy występujący zazwyczaj w umiarkowanych szerokościach geograficznych, charakteryzujący się tym, że jest w części pochodzenia tropikalnego, a w części ekstratropikalnego.

Porównanie cyklonów tropikalnego i ekstratropikalnego:
 

cyklon tropikalny

cyklon ekstratropikalny

powstaje w obszarach zwrotnikowych

powstaje poza obszarami zwrotnikowymi

centrum cyklonu jest cieplejsze od peryferii

centrum cyklonu jest chłodniejsze od peryferii

nie występują fronty atmosferyczne

występują fronty atmosferyczne

najsilniejsze wiatry występują przy powierzchni ziemi

najsilniejsze wiatry występują w wyższych warstwach atmosfery

 

          Poniższe zdjęcie satelitarne zostało zrobione 22 sierpnia 1996 roku o godz. 13:15 przez satelitę GOES8. Przedstawia ono parę wodną zawartą w atmosferze; od koloru czarnego - powietrze suche do białego - powietrze wilgotne.



klasyczny przykład cyklonu tropikalnego powstałego z jednorodnej masy powietrza oraz cyklonu ekstratropikalnego, który powstaje jedynie w przypadku dwóch różnych mas powietrza

         Zdjęcie przedstawia dwa cyklony: ekstratropikalny cyklon na wschodzie Florydy (USA) i tropikalny o nazwie Dolly nad Półwyspem Jukatańskim.
         Cyklon Dolly jest otoczony przez ciepłe i wilgotne powietrze w jednorodnej masie. W takiej sytuacji burze występują z każdej strony cyklonu, a ciepło utajone, powstałe w wyniku kondensacji pary wodnej, napędza cały ten system pogodowy.
         Cyklon ekstratropikalny ma natomiast wąski czarny obszar zwijający się od północy w kierunku centrum niżu. To zakłócenie w postaci pasa suchego powietrza pomiędzy zimną a ciepłą i wilgotną masą powietrza widoczne jest na wschodzie i południu względem centrum cyklonu. Im większa jest różnica temperatur między tymi masami powietrza tym bardziej intensywny jest cyklon. Burze nie występują z każdej strony cyklonu jak w przypadku jego tropikalnego kuzyna, a najczęściej na czole frontu chłodnego.

Powrót do strony głównej 



 
Stronę opracowano dzięki życzliwości i za zgodą autora :