METEOROLOGIA - TROCHĘ POWAŻNIEJ

TEMAT:  Prognozy długoterminowe.

powrót do SPISU TEMATÓW

Temat powiązany jest z: metody prognozowania pogody, komputerowe modele prognostyczne

WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ I ZOBACZYĆ

Teoria
meteorologii
Podstawy teorii
meteorologii
ATLAS CHMUR Kalkulator
meteorologa


PROGNOZY DŁUGOTERMINOWE

 

         Meteorolodzy są zgodni ze stwierdzeniem, że obecnie prognozowanie zmian pogody z dnia na dzień na okres dłuższy niż 5-6 dni jest niemożliwe. Ponadto istnieje wiele przesłanek żeby sądzić, iż bez względu na to jak dużo będziemy wiedzieli o procesach zachodzących w atmosferze, jak duży postęp nastąpi w technologii meteorologicznej nigdy nie będziemy w stanie prognozować pogody na dłużej niż trzy tygodnie naprzód.

         Z drugiej strony wszyscy chcą wiedzieć jaka będzie pogoda za np. miesiąc czy dwa.

         Meteorolodzy wypracowali szereg metod, które pozwalają określić ogólne zmiany, trendy jakim będzie ulegać pogoda przez dłuższy okres czasu. Jednak te prognozy długoterminowe różnią się pod kilkoma względami od krótkoterminowych.

         Podstawowa różnica polega na tym, że prognozy długoterminowe nie przewidują zmian pogody z dnia na dzień, pokazują one jedynie czy średnia temperatury i opadów dla całego okresu czasu będzie poniżej, powyżej czy może w normie. Nie dowiemy się z nich zatem czy w czasie naszego urlopu będzie ładna pogoda. Wobec tego, kto może skorzystać na takiej prognozie. Generalnie wykorzystywane są one w przemyśle i rolnictwie, w pewnym stopniu także przez sam rząd, gdyż jeśli prognoza taka wykazuje opady wysoko ponad normę można zawczasu zabezpieczyć obszary zagrożone na wypadek powodzi.

         Prognozy długoterminowe obejmujące styczeń, luty, lipiec, sierpień i wrzesień są bardziej trafne od tych na marzec, kwiecień, maj, listopad i grudzień gdyż te ostatnie miesiące są uważane za miesiące przejściowe między zimą a latem i vice versa, a co za tym idzie pogoda w tych miesiącach jest trudna do przewidzenia. Ponadto prognozowanie temperatury wydaje się być łatwiejsze od prognozowania opadów, gdyż temperatura jest zawsze i wszędzie, a różnice temperatur w obrębie stosunkowo małego obszaru są nieduże; z drugiej strony, opady występują w ściśle określonym miejscu i czasie, a ich intensywność w obrębie stosunkowo małego obszaru może być bardzo różna.


                

Powrót do strony głównej 




 
Stronę opracowano dzięki życzliwości i za zgodą autora :